Proč studovat v Holandsku

Výhody studia

10 důvodů, proč se za vysokoškolským studiem vydat právě do Holandska

  1. Snad i díky tomu, že 95% Holanďanů mluví plynulou angličtinou, nabízí holandské univerzity široký výběr oborů vyučovaných v angličtině. Je jich přes 2 000, což je nejvíc v celé kontinentální Evropě. Můžeš tedy konečně studovat přesně to, co tě zajímá.
  2. Tvoje angličtina bude na špičkové úrovni. Nebudeš mít obavy z pohovorů v cizím jazyce, naopak to bude tvoje přednost.
  3. Binární vzdělávací systém v Holandsku ti dává na výběr mezi studiem na klasických výzkumných univerzitách, jak je známe například z Anglie, anebo na univerzitách aplikovaných věd, kde je součástí studia i praxe. Po absolvování takového typu školy jsou studenti připraveni přímo na vstup na pracovní trh.
  4. Ať už se rozhodneš studovat na výzkumné univerzitě anebo na univerzitě aplikovaných věd, je běžnou praxí, že studenti jakýchkoliv oborů absolvují stáže, aby prohloubili své znalosti a zvýšili svou cenu na trhu práce. Univerzity tyto stáže plně podporují, a jsou schopny studentům poskytnou rozsáhlou asistenci při jejich hledání.
  5. Součástí studia je i možnost vycestovat až na dva semestry na zahraniční studijní a/nebo pracovní stáž v Evropě nebo kdekoliv jinde na světě.
  6. Holandský systém vzdělávání je velmi interaktivní a student samotný je jeho nejdůležitějším článkem. Vysoká škola v Holandsku tě naučí kreativně myslet, obhájit vlastní názor, pracovat na skupinových projektech, a to všechno ve skutečně mezinárodním prostředí (každý desátý student pochází ze zahraničí.)
  7. Vyučující na holandských školách jsou známí svým neformálním přístupem ke studentům a svou otevřeností. Můžeš se na ně obrátit nejenom ohledně studia, rádi tě vyslechnou a poradí v jakékoliv oblasti tvého života v Holandsku.
  8. Roční školné se pohybuje velmi nízko – v akademickém roce 2020/21 činí školné 2168 EUR, a za první ročník navíc platíš jen půlku! Holandská vláda nabízí studentům z EU téměř bezúročnou půjčku na jeho pokrytí v plné výši. Začneš ji splácet až za dva roky po ukončení studia a na splacení pak máš 15 let. Začneš ji splácet až za dva roky po ukončení studia a na splacení pak máš 15 let.
  9. Během studia v Holandsku se nabízí i možnost brigády nebo práce tak, aby se daly pokrýt tvoje výdaje. Navíc, pokud si najdeš stabilní brigádu na alespoň 56 hodin měsíčně, můžeš si zažádat o příspěvek od holandské vlády, a to ve výši až 500 EUR na měsíc.
  10. Náklady na život v Holandsku jsou zpravidla nižší, než v jiných evropských státech pyšnících se stejně vyspělým vzdělávacím systémem a kvalitou života. Měsíční náklady se tedy dají relativně snadno pokrýt brigádami.

Život v Holandsku

Holandsko se řadí mezi nejotevřenější a nejkosmopolitnější země Evropy, zároveň patří k nejbezpečnějším a nejšťastnějším zemím na světě. Navíc je to je také 17. největší ekonomika světa.

Životní náklady

V Holandsku je třeba počítat s vyššími životními náklady. Průměrné měsíční náklady se pohybují kolem 17.000 Kč měsíčně včetně ubytování.

Ubytování

Holandsko stále ctí tradici kolejí, především výzkumné univerzity mívají koleje pro své studenty k dispozici. Není to ale pravidlem, a tak většina studentů volí ubytování v soukromí mimo kampus, i kvůli nižší ceně.

Pracovní příležitosti

Studenti z Evropské unie nejsou nijak limitováni tím, kolik hodin týdně mohou pracovat při studiu, a většina si najde brigádu během prvního roku studia. Hodinová mzda se pohybuje v rozmezí 8-11 EUR. Ačkoliv drtivá většina Holanďanů mluví plynulou angličtinou, nikdy není na škodu zvýšit své šance na trhu práce studiem holandštiny.