Výhody studia
10 důvodů, proč se za vysokoškolským studiem vydat právě do Holandska
- Snad i díky tomu, že 95% Holanďanů mluví plynulou angličtinou, nabízí holandské univerzity široký výběr oborů vyučovaných v angličtině. Je jich přes 2 000, což je nejvíc v celé kontinentální Evropě. Můžeš tedy konečně studovat přesně to, co tě zajímá.
- Tvoje angličtina bude na špičkové úrovni. Nebudeš mít obavy z pohovorů v cizím jazyce, naopak to bude tvoje přednost.
- Binární vzdělávací systém v Holandsku ti dává na výběr mezi studiem na klasických výzkumných univerzitách, jak je známe například z Anglie, anebo na univerzitách aplikovaných věd, kde je součástí studia i praxe. Po absolvování takového typu školy jsou studenti připraveni přímo na vstup na pracovní trh.
- Ať už se rozhodneš studovat na výzkumné univerzitě anebo na univerzitě aplikovaných věd, je běžnou praxí, že studenti jakýchkoliv oborů absolvují stáže, aby prohloubili své znalosti a zvýšili svou cenu na trhu práce. Univerzity tyto stáže plně podporují, a jsou schopny studentům poskytnou rozsáhlou asistenci při jejich hledání.
- Součástí studia je i možnost vycestovat až na dva semestry na zahraniční studijní a/nebo pracovní stáž v Evropě nebo kdekoliv jinde na světě.
- Holandský systém vzdělávání je velmi interaktivní a student samotný je jeho nejdůležitějším článkem. Vysoká škola v Holandsku tě naučí kreativně myslet, obhájit vlastní názor, pracovat na skupinových projektech, a to všechno ve skutečně mezinárodním prostředí (každý desátý student pochází ze zahraničí.)
- Vyučující na holandských školách jsou známí svým neformálním přístupem ke studentům a svou otevřeností. Můžeš se na ně obrátit nejenom ohledně studia, rádi tě vyslechnou a poradí v jakékoliv oblasti tvého života v Holandsku.
- Roční školné se pohybuje velmi nízko – v akademickém roce 2020/21 činí školné 2168 EUR, a za první ročník navíc platíš jen půlku! Holandská vláda nabízí studentům z EU téměř bezúročnou půjčku na jeho pokrytí v plné výši. Začneš ji splácet až za dva roky po ukončení studia a na splacení pak máš 15 let. Začneš ji splácet až za dva roky po ukončení studia a na splacení pak máš 15 let.
- Během studia v Holandsku se nabízí i možnost brigády nebo práce tak, aby se daly pokrýt tvoje výdaje. Navíc, pokud si najdeš stabilní brigádu na alespoň 56 hodin měsíčně, můžeš si zažádat o příspěvek od holandské vlády, a to ve výši až 500 EUR na měsíc.
- Náklady na život v Holandsku jsou zpravidla nižší, než v jiných evropských státech pyšnících se stejně vyspělým vzdělávacím systémem a kvalitou života. Měsíční náklady se tedy dají relativně snadno pokrýt brigádami.
Život v Holandsku
Holandsko se řadí mezi nejotevřenější a nejkosmopolitnější země Evropy, zároveň patří k nejbezpečnějším a nejšťastnějším zemím na světě. Navíc je to je také 17. největší ekonomika světa.
Životní náklady
V Holandsku je třeba počítat s vyššími životními náklady. Průměrné měsíční náklady se pohybují kolem 17.000 Kč měsíčně včetně ubytování.
Ubytování
Holandsko stále ctí tradici kolejí, především výzkumné univerzity mívají koleje pro své studenty k dispozici. Není to ale pravidlem, a tak většina studentů volí ubytování v soukromí mimo kampus, i kvůli nižší ceně.
Pracovní příležitosti
Studenti z Evropské unie nejsou nijak limitováni tím, kolik hodin týdně mohou pracovat při studiu, a většina si najde brigádu během prvního roku studia. Hodinová mzda se pohybuje v rozmezí 8-11 EUR. Ačkoliv drtivá většina Holanďanů mluví plynulou angličtinou, nikdy není na škodu zvýšit své šance na trhu práce studiem holandštiny.