Univerzity

Vzdělávací systém

Holandský vzdělávací systém rozlišuje univerzity na výzkumné a univerzity aplikovaných věd.

Výzkumné univerzity

V Holandsku se nachází 14 klasických výzkumných univerzit, tedy takových, jaké známe například z Anglie. Studovat na nich můžeš jak tříleté bakalářské, tak jednoleté nebo dvouleté magisterské programy. Jedná se o špičkové vzdělávací instituce, víc jak polovina z nich patří k TOP 100 nejlepším univerzitám na světě (The Times Higher Education World University Rankings 2016-2017).

Univerzity aplikovaných věd

Studium na univerzitách aplikovaných věd je orientováno více prakticky a připravuje absolventy pro vstup na pracovní trh ihned po ukončení bakalářského studia. Takových univerzit je v Holandsku 39, a součástí čtyřletého studia je dohromady jeden rok povinné praxe: jeden semestr ve třetím ročníku a také poslední semestr, kdy píšeš bakalářskou práci ve spolupráci s vybranou firmou. Na vytváření obsahové náplně studijních programů se podílejí představitelé významných mezinárodních firem tak, aby výstupní znalosti a dovednosti absolventů odpovídaly požadavkům pracovního trhu.

Holandské univerzity aplikovaných věd jsou silně provázané s business sférou – firmy si vytipovávají studenty pro své absolventské pozice už v průběhu jejich studia na VŠ. Studium ti tedy poskytuje jak kvalitní teoretickou přípravu, tak možnost poznatky okamžitě aplikovat v praxi. Zkoušky navíc probíhají formou praktických úkolů, školy po tobě nevyžadují zbytečné memorování teorie. Ve 3. ročníku si můžeš vybrat buď jeden semestr studium vedlejší specializace, nebo semestrální zahraniční studijní pobyt na partnerské univerzitě kdekoliv po světě.

Výuka probíhá v malých třídách o maximálně 30 lidech a součástí studia jsou týmové projekty (cca 5 lidí), díky kterým se neustále zlepšuješ v interpersonálních, prezentačních a komunikačních dovednostech.

Partnerské univerzity

Navzdory tomu, že se Holandsko řadí mezi menší země, v jeho rozmanitosti si každý najde to své. Vyber si školu i město podle svých představ! Vyhovuje ti spíš komornější prostředí a příroda? Pak je pro tebe tou správnou volbou Fontys ve městě Venlo. Nebo dáš raději přednost většímu městu? Fontys v Eindhovenu je v tvém případě ideální. Navíc region Brainport Eindhoven byl v roce 2011 oceněn jako Nejchytřejší region na světě! Anebo zkombinuj to nejlepší z obojího a podej si přihlášku na Saxion v Enschede, na ZUYD do nádherného Maastrichtu anebo do nejstaršího města v Holandsku Nijmegenu – na Radboud University.

  • Radboud University
  • Inholland University of Applied Sciences
  • Han University of Applied Sciences
  • Fontys University of Applied Science, kampus Venlo
  • Fontys University of Applied Science, kampus Eindhoven
  • Saxion University of Applied Sciences
  • Zuyd University of Applied Sciences

Nepartnerské univerzity

Zaujala tě v Holandsku univerzita, která není na seznamu našich partnerských? Máš vynikající studijní prospěch, vysoké ambice a uvažuješ o přihlášce na některou z TOP holandských univerzit?

Díky exkluzivní spolupráci se specializovanou zahraniční agenturou nabízíme službu zprostředkování přihlášky na jakoukoliv univerzitu tvého výběru v Holandsku. V minulosti jsme tak českým studentům umožnili dostat se na takovou prestižní univerzitu, jako je např. University of Amsterdam.