Blog

Tipy na jarní výlety po Holandsku

Datum: 16.5.2024 13:56          Publikoval: Studium

Jaro je v rozpuku a to znamená, že i v deštivém Holandsku se roztrhala mlha a šedivá zima se proměnila ve slunný a rozkvetlý ráj. Jaro je mým oblíbeným obdobím na výlety po Holandsku, jelikož holandské jaro je opravdu krásné – slunce, barevné tulipány, kam se podíváš, jezdění na kole na čerstvém vzduchu rozkvetlými alejemi a malebnými ulicemi. V tomto článku vám dám tipy na 4 z mých oblíbených destinací na jarní výlety po Holandsku, abyste si tuhle atmosféru mohli taky užít!

Slunný Utrecht s kánoemi

Jedním z mých nejoblíbenějších holandských měst, plným malebných uliček a propleteným kanály, je Utrecht. Toto město mě oslovilo hlavně svou atmosférou, která je velmi útulná ale zároveň svěží a živá.

výlety Holandsko, město Ultrecht  

Ve slunečné sobotní ráno jsme se s kamarády sebrali a vyrazili vlakem do Utrechtu. Všude bylo plno lidí a slunce a Holanďanů sedících venku na terasách, jakož je v Holandsku zvykem v každý neobvykle slunečný den. Vzduch voněl svěže blížícím se létem. Den jsme strávili objevováním uliček s malebnými kavárnami a stánky s pokrmy v centru Utrechtu a vyhříváním se na slunci v blízkosti kanálů plných plavidel. Nálada byla skvělá, ulice živé, a cítili jsme se pod modrým nebem volně. Jedním ze skvělých nápadů bylo také vydat se na kánoe. Za dobrou cenu si je můžete vypůjčit, a pak se vydat prozkoumávat kanály Utrechtu na vlastní pěst. Navíc kolem kanálů to žije, mají zde i malé hospůdky které lemují vodu a můžete se u nich zastavit se svým plavidlem a koupit si občerstvení.

výlety Holandnsko, město Ultrecht  

Utrecht jinak: večer s osvětlenými kanály

Buďto jako další výlet, anebo pokud vám zbývá energie, doporučuji zažít Utrecht i po soumraku. Kolem kanálů je spoustu světýlek a město má útulnou atmosféru, ideální pro procházku kolem kanálů. Dole u kanálů je i mnoho barů a hospůdek, kde můžete posedět a užít si tu magickou atmosféru.

Holandsko večerní kanál  

Majestátní Den Haag

Den Haag není pouze velikánem s politickou důležitostí, ale také městem, které toho hodně nabízí pro cestovatele. Jeho krásné a vznešené centrum je protkané zajímavými stavbami a památkami a z jeho pobřeží si potom můžete vychutnat výhledy jak na město a jeho infrastrukturu, tak i do dálek Severního moře.

Město Den Haag  

Holandské moře: radost a vítr ve vlasech

K holandskému pobřeží Severního moře se ráda vracím. I přes větší vlny a celkem studenou vodu je u moře v Holandsku krásně. Zvláště duny přidávají pobřežní krajině na kráse, všude je plno písku a mušlí, a Holanďané si pláží a moře užívají naplno, takže všude můžete vidět pikniky a pouštění draků. Můj tip je výlet na pláž zkombinovat s výletem do Haagu či výletem za tulipány – a určitě nezapomenout na piknikovou deku.

pláž v Holandsku  

Barevná tulipánová pole

Třešničkou na konec jsou holandské tulipány. Duben je obdobím, kdy tento barevný symbol Holandska kvete nejvíce, přičemž období květu končí v půlce května. Turistická atrakce, která však dle mého mínění za to i přes to klišé naprosto stojí. Zvláště pro milovníky květin, jelikož tulipány jsou tu opravdu krásné.

tulipánové pole Holandsko  

Pár cestovních tipů na závěr

Pro cesty po Holandsku se určitě vyplatí využít pár tipů, které vám cestování usnadní. Pro dopravu vlakem ve skupině se vyplatí si pořídit skupinovou jízdenku v NS aplikaci, která vám výrazně ušetří cestovní výdaje – jen pozor, platí pouze v “off-peak hours”, tedy mimo dopravní špičku. A jelikož je Holandsko vskutku “a cycling culture”, ve většině větších měst je možnost si levně vypůjčit kola, třeba s aplikací Donkey Republic. V Haagu jsme se tak například dostali z centra na pláž rychleji a levněji než s veřejnou dopravou, a máte k tomu i hezký výhled a zážitek navíc. Tohle byly mé tipy na jarní cesty po Holandsku. Doufám, že kdo vyrazí na cesty, tak úspěšně unikne občasnému nevyzpytatelnému dešti a užije si naplno krásy jarního Holandska. Tak šťastnou cestu! Markéta